Członkostwo

Aby zostać członkiem Koła należy brać czynny udział w projektach. Co to znaczy?

Zainteresowana osoba wybiera projekt, w którym chce uczestniczyć. Po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji rozpoczyna współpracę z grupą (kilkuosobową) zajmującą się danym projektem. Współpraca polega na realizowaniu wyznaczonych zadań i braniu udziału w spotkaniach (zazwyczaj cotygodniowych, około godzinnych). Wymagane minimalne zaangażowanie wynosi 8 godzin tygodniowo.

Zgłoszenia, wraz z informacją o wybranym projekcie i CV, prosimy przesyłać do koordynatora projektów - dra Michała Galasa [m.galas (at) cs.ucl.ac.uk].

Formy współpracy


W ramach współpracy można:
  • poprzestać na powyższym (tzn. wyłącznie pracować przy projekcie),
  • pisać pracę licencjacką (również informatyczną - ZPP)/magisterską/doktorską ściśle związaną z projektem; otrzymuje się wówczas wsparcie merytoryczne od koordynatora projektów (w ten sposób powstała już jedna praca licencjacka na matematyce i jedna na informatyce),
  • zaliczyć praktyki (zarówno na matematyce, jak i informatyce)
  • brać udział w komercjalizacji systemów,
  • współpracować przy publikacji rezultatów.

Jak to wygląda na co dzień?


Projekty realizowane są według metodologii SCRUM. Każdy z nich ma swojego SCRUM mastera, który czuwa nad tym aby prowadzone prace szły w spójnym kierunku i sugeruje kolejne zadania do wykonania. Niemniej, każdy z członków zespołu ma duży wpływ na kierunek badań i realizowane (również przez siebie) zadania.

Podczas cotygodniowych spotkań projektowych (najczęściej zdalnych - przez Skype, bądź Hangouts) omawia się postęp prac, rozdziela nowe zadania, wyznacza kierunki badań i prowadzi burzliwe dyskusje. Między spotkaniami pracuje się nad swym przydziałem, momentami w podgrupach rozwiązujących dany problem, czasem uczestniczy w dodatkowych spotkaniach, wymienia się mailowo uwagi.

W codziennej pracy wspiera nas moc obliczeniowa UCL'u - mamy dostęp do serwerów, na których można uruchamiać swoje programy. Sensowność proponowanych rozwiązań można sprawdzić na danych finansowych wysokiej częstotliwości (np. pełen arkusz zleceń giełdowych od chi-x, top of the book z rynku FX). Korzystamy z narzędzi usprawniających pracę takich jak projektowe wiki, YouTrack, TeamCity, Sonar, Dropbox, Git i innych.

Każdy z prowadzonych projektów realizuje się ostatecznie jako działający system informatyczny. Wykorzystywanym językiem programowania jest Java. Nie znasz? Nie ma problemu - to świetna okazja, żeby się jej nauczyć!

W związku z powstaniem Koła planujemy szereg niedługich konferencji, podczas których grupy pracujące przy różnych projektach będą mogły dowiedzieć się co u pozostałych słychać, a także podzielić się wiedzą ze studentami spoza Koła.

Dlaczego warto?


  • Przede wszystkim można nabyć wiele cennych umiejętności matematycznych, finansowych i informatycznych niezbędnych dla osób aspirujących na quantowe/analityczne pozycje.
  • Pracuje się nad zagadnieniami wciąż nieobecnymi w polskiej rzeczywistości, a dynamicznie rozwijającymi się na zachodzie.
  • Można otrzymać referencje do pracy i na uczelnie.